Poniedziałek - piątek: 9.00-17:00 Sobota: 9:00-13:00 Gotowość 24h
661-5596-057 661-5596-057

Gabinet weterynaryjny

Moje psy - Japan chin

Jestem hodowcą FCI. Hoduję psy rasy Japan Chin, które są częścią mojej rodziny. Nazwa przydomku to Neko Inu, po Japońsku kotopies. Rasa, którą hoduję ma właśnie takie usposobienie i wygląd. Poza tym leczę koty i psy więc jaki przydomek byłby najbardziej odpowiedni?

Według teorii jego przodkami były psy żyjące w Chinach. Badacze twierdzą, że opisywana rasa trafiła tam wraz z  buddyjskimi mnichami w 57 r. p.n.e.

Psy rasy Chin Japoński zyskały w Chinach dużą popularność. Uwieczniano je na obrazach, ich wizerunkami ozdabiano porcelanę, czy jedwab. Aby otrzymac pozwolenie na posiadanie chinów należało być szlachetnie urodzonym.

Oficjalnie psy rachy Japan Chin sprowadzono do Europy w 1854 roku przez komandora Matthewa Perry'ego.

Po wybuchy I wojny światowej import psów ustał, ale nie wpłynęło to na ich populację w Europie, gdyż były już dobrze rozpowszechnione na zachodzie. Do Polski rasę sprowadziła Zofia Załęska w 1977 roku.

witamy
witamy

Japan chin - wygląd

Głowa - dość duża, czaszka szeroka i zaokrąglona. Nos na poziomie linii oczu z szerokimi nozdrzami. Szczęka szeroka, rzuchwa krótka i lekko zadarta. Zęby białe i mocne.

Oczy - duże, zaokrąglone, szeroko rozstawione, błyszczące i czarne.

Uszy - Krótkie, trójkątne, wiszące, porośnięte długim włosem.

Tułów - szyja krótka, wysoko noszona. Grzbiet krótki i prosty. Klatka piersiowa umiarkowanej szerokości z średnio wysklepionymi żebrami. Brzuch wyraźnie podciągnięty

Ogon - noszony nad grzbietem, pokryty bardzo obfitym długim włosem.

Kończyny tylne - umiarkowanie kątowane z długim włosem na portkach. Stawy skokowe bardzo silne, nisko położone. Łapy jak u kończyn przednich.

Kończyny przednie - przedramiona proste o delikatnym koścu. Kończyny powyżej łokcia porasta długa sierść, która tworzy pióro. Łapy małe, zajęcze.

Wysokość w kłębie psów około 25 centymetrów, suki nieco mniejsze. Psy warzą 1,8-3,2 kg. Sierść jest długa, jedwabista, prosta. Całe ciało z wyjątkiem głowy pokrywa bujne owłosienie. Uszy, szyję, tylną część ud i ogon ozdabiają obfite pióra.

Psy są maści białej z czarnymi lub czerwonymi łatami. Pożądane są symetrycznie rozmieszczone łaty wokół oczu, na uszach i całym ciele.

Dożywają 12-16 lat.

Japan chin - charakter

Chin japoński jest psem bardzo wesołym i zrównoważonym. Zwierzę bardzo ciekawskie. Jest posłuszny, ale zdaża mu sie obrazić. Potrafi wyczuć nastrój w rodzinie i się do niego dostosować

Pies jest na przemian spokojny i temperamentny. Japan Chin mają dużo kocich cech. Bardzo dbają o swoje futro i potrafią jak koty myć się łapkami. Właściciel musi poświęcać im dużo czasu, gdyż rasa ta lubi być głaskana, przytulana i spędzać czas z człowiekiem. Łagodne, skore do zabawy z dziećmi, są ich doskonałymi przyjaciółmi. Cierpliwe i delikatne nawet dla małych dzieci. Są bardzo towarzyskie, zaprzyjaźniają się szybko nawet z obcymi.

Są bardzo ciekawskie, interesują się każdą nową rzeczą w domu. Zamiast spać na posłaniu na podłodze wolą wylegiwać się na kanapie, oparciu fotela czy parapecie, skąd mogą obserwować całe pomieszczenie.

Dobrze czuje się z psami tej samej wielkości, ale może również mieszkać z większym, ale spokojnym psem. Bardzo czujny, nie szczeka bez powodu. Przyjaźnie nastawiony do innych czworonogów na spacerach.

Japoński chin jest mało wymagający, łatwo przystosowuje się do nowych warunków i można go wszędzie z sobą zabrać. Lubi biegać, ale nie wymaga długich spacerów. Niektóre osobniki wykorzystywane są w dogoterapii.

Maluchy dość szybko uczą się załatwiania swoich potrzeb w jednym miejscu. Można przyzwyczaić je do korzystania z kuwety.

Japan Chin
Japan Chin
Japan Chin
© Copyright 2018 Vital-Vet Wszelkie prawa zastrzeżone WebDDesign by Dorian Daszkiewicz